Puuvartiset vieraslajit – vastaa kyselyyn

Tervetuloa vastaamaan Dendrologian Seuran ja Hämeen ammattikorkeakoulun vieraslajikyselyyn!

Vieraslajit ja niiden mahdolliset haitat alkuperäiselle luonnolle ovat herättäneet keskustelua. Haluamme kuulla kokemuksiasi ja mielipiteitäsi vieraslajeista, haitallisten vieraslajien torjunnasta sekä puuvartisiin vieraslajeihin liittyvistä uhista ja mahdollisuuksista.

Vastaa kyselyyn tästä 26.7.2024 mennessä.

Kysely koskee vain puuvartisia kasveja.

Työtä ohjaavat Anneli Viherä-Aarnio Dendrologian Seurasta ja lehtori Kirsi Mäkinen Hämeen ammattikorkeakoulusta. Kyselyn toteuttaa rakennetun ympäristön hortonomiopiskelija Seija Sjöberg. Jos haluat liittää kyselyyn täydentävää aineistoa, lähetä se sähköpostiosoitteeseen seija.sjoberg@student.hamk.fi

Tietosuojaseloste